...
فعالیت های پژوهشی / اینوتز
titr-icon

طراحی و تحلیل و ساخت و بررسی قابلیت اطمینان استفاده از مواد غیرفلزی مانند کامپوزیت ها با انواع لایه چینی های متفاوت و مواد نوین در سازه های فضائی

author-name time icon 28 آبان 1401
چکیده

با توجه به نیاز استفاده از ماهواره ها در فضا و انجام ماموریت با قابلیت اطمینان بالا و کاهش هزینه های مواد و ساخت، سازه های متفاوت مورد توجه دانشمندان بوده و توانسته اند از پیشرفته ترین موادی که تا به حال ابداع شده اند در فضا استفاده کنند، این درحالی است که دائما مواد جدیدی ابداع شده و در حال بهبود هستند که این مواد برای اثربخشی در فضا باید دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد باشند، مهمترین ویژگی یک ماده جدید که در فضا مورد استفاده قرار می گیرد، استحکام و سفتی است. هنگامی که یک جسم در مداری به دور زمین می چرخد، در معرض نیروهای متفاوتی قرار می گیرد که ساختارهای ضعیف تر را از هم می پاشند از جمله تغییرات دمایی که می تواند باعث انقباض و انبساط اجزای سازه ای شده و کل سیستم را دچار شکست گرداند، از این رو نیازمند مطالعه و طراحی مواد جدیدی همانند کامپوزیت ها هستیم که بتواند در مواجه با این نیروها و شرایط مختلف دمایی و تشعشعات وشرایط ویژه فضا یکپارچگی خود را حفظ کرده و تحت تاثیر نیروهای بسیار زیاد در مراحل متخلف تست و پرتاب و عملکردی شکسته یا خم نشده و سازه دچار تغییرات نشود.

1. هدف گیری خاص این طرح: طراحی و تحلیل سازه های غیرفلزی برای ماهواره ها از جمله ماهواره های مکعبی با قابلیت اطمینان بالا 2. اهمیت انجام این طرح برای کشور: با توجه به رشد دنیا در زمینه انواع ماهواره ها و همچنین بحث های اقتصادی در حوزه فضا ، در کشور ما نیز نیاز به طراحی و ساخت انواع این ماهواره ها مورد توجه است و این میسر نمی شود مگر این که با قابلیت اطمینان بالا ماهواره بتواند ماموریت خودش را انجام دهد و در طی انجام ماموریت های مختلف از وضعیت پایداری در قسمت سازه برخوردار بوده و از شکست سایر زیرسیستم ها جلوگیری کرده و باعث افزایش ایمنی و سلامت عملکرد ماهواره شده و بدین ترتیب هزینه های ساخت اضافی را کم کند . 3. کارهای مشابه انجام شده در داخل یا خارج کشور: داخل کشور کار مشابه این پروژه انجام نگرفته است ، خارج از کشور نیز به دلیل جدید بودن استفاده از این نوع سازه ها علی الخصوص در سازه های ماهواره ای شرکت هایی و همچنین دانشگاه هایی که در حوزه فضائی فعالیت دارند پروژه های متفاوتی را به سرانجام رسانده اند و در حال تحقیق و پژوهش هستند و مقالاتی را در این زمینه ارائه داده اند. 4. چشم انداز طرح و امکان توسعه: با توجه به گسترش کاربرد استفاده از سازه های غیرفلزی در صنعت فضائی امکان توسعه وجود داشته و در صورت طراحی و تحلیل دقیق می توان در گسترش استفاده از این نوع سازه ها در صنعت فضائی و ماهواره ها بهره برد.
thumbnail جواد داوری کیا
کارفرما
اخذ پروپوزال
وضعیت
تسهیلات خدمات آزمایشگاهی (تست و آنالیز)
تخفیف در شبکه آزمایشگاهی کشور
اعطای کسری خدمت
اعطای جایگزین خدمت
تسهیلات
تاریخ بارگذاری روی اینوا: 28 آبان 1401
مهلت ارسال پروپوزال: 15 خرداد 1402
مهلت داوری پروپوزال‌ها: 30 خرداد 1402
تاریخ اعلام نتایج داوری: 31 خرداد 1402
زمان بندی

تخصص های مورد نیاز: مهندسی مواد و متالوژی-مهندسی هوافضا-مهندسی مکانیک
سطح آمادگی فناوری(TRL): 6
زیر ساخت مورد نیاز: null
کارشناسی
کارشناسی ارشد
دکترا
حداقل مبلغ(به میلیون): 200
حداکثر مبلغ(به میلیون): 300

فرم ارسال پروپوزال

برای ارسال پروپوزال ابتدا وارد حساب خود شوید

ورود به حساب
sardabir-title