اهمیت ادیت تصویر در عکاسی دیجیتال

18 تیر 1400
...
محمد یزدی
2 سال پیش
ادیت یا ویرایش چیست؟
"ویرایش عکس" به معنای کلی شامل ایجاد تغییر به منظور ارتقا و بهبود ظاهر یک عکس است. دستکاری تصویر از زمان ظهور عکاسی و وجود تاریکخانه تاکنون ادامه داشته است. در واقع، پیدا کردن یک عکاس حرفه ای که هیچگونه تغیری روی تصاویر انجام ندهد بسیار سخت است. ویرایش عکس بخش مهمی از عکاسی حرفه ای است. حتی اگر شما به عکاسی بدون ویرایش و دستکاری معتقد هستید باید بدانید که دوربین شما محدوده دینامیکی کمی را ثبت می کند. بنابراین منطقی و درست است که از تمام ابزارهای موجود برای غلبه بر این محدودیت ها استفاده کنید. امروزه ویرایش عکس مدرن جایگزین تکنیک های پردازش شده است. وقتی دایناسورها روی زمین پرسه می زدند، برای نرم کردن فوکوس در اطراف لبه ها، از وازلین برروی لنز استفاده می شد. اکنون می توانید آن را فقط با یک کلیک انجام دهید. همچنین در گذشته تکنیک نورپردازی ترکیبی در تاریکخانه استفاده می شد. امروزه امکان انجام این تکنیک به صورت دیجیتالی وجود دارد. برای مثال اثر Orton یک تکنیک عکاسی است که در آن دو عکس کاملاً متفاوت از یک صحنه را در هم می آمیزد و در نتیجه ترکیبی متمایز از مناطق با جزئیات بالا و پایین در همان عکس ایجاد می شود. در گذشته انجام این یک تکنیک پر دردسر و زمان زمان بر بود اما اکنون یک ویرایش کاملاً رایج محسوب می شود و فقط با یک کلیک بر روی عکس مورد نظر اعمال می گردد.


چرا عکاسان عکس های خود را ادیت می کنند؟
1. بیشتر عکاسان حرفه ای عکس خام RAW می گیرند که تقریباً مانند نگاتیو در عکاسی آنالوگ است. تا زمانی که ویرایش نشود و به ما امکان کنترل بیشتر در هنگام تغییر رنگ ، روشن تر/ تاریک شدن عکس و غیره ندهد، نمی توان آن را چاپ کرد.

2. کنتراست و رنگ اغلب باید تنظیم شود تا تصویر واضح و غنی از رنگ باشد.

3. برای وضوح بیشترتصویر نیاز به شارپ کردن وجود خواهد داشت.

4. تنظیم رنگ ها به منظورکمک به اصلاح تون رنگ پوست و ... انجام می شود.

5. تنظیم White balance بدین معنی که عکس شما گرم یا سرد باشد. حس شما به عکس می تواند بسیار تاثیرگزار باشد. همچنین عامل تاثیرگذار بر روی رنگ پوست است.

موارد ذکر شده فقط چند تنظیم اساسی است و بدون شک همه عکاسان لیست مخصوص به خود را در این موضوع دارند. المان های زیادی وجود دارد که تنظیمات اساسی روی عکس را انجام می دهند. به عنوان مثال،از Airbrushing. برای صاف کردن پوست استفاده می شود. این ابزار بیشتر در صنعت مد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توسط عکاسان پرتره و عروسی نیز استفاده می شود. اما دیگر عکاسان، تمایل ندارند از این ابزار استفاده کنند و عکس مشتری های خود را با ظاهری طبیعی تر رها می کنند.


روند ویرایش اغلب نشانگر سلیقه شخصی یک عکاس و حس او به عکس است. این بدان معناست که عکاسان نیز مانند هنرمندان امضای خود را دارند.

ادیت عکس چقدر مهم است؟
ادیت تصویر می تواند حتی معمولی ترین تصاویر را خارق العاده جلوه دهد. اگر عکس های تعطیلات، خانوادگی، مهمانی و یا مناسبت های ویژه ای دارید که خاطرات خاصی را ایجاد می کند، ویرایش می تواند آنها را به یاد ماندنی تر کند. ادیت تصویر همچنین می تواند به افزایش دامنه شغلی شما و تحقق پتانسیل آن نیز کمک کند. برای مثال اگر شما خدمات کترینگ غذا و یا مشاوره املاک دارید و می خواهید مشتریان بیشتری جذب کنید، ویرایش تصاویر می تواند به شما کمک کند با عکس های فریبنده، مشتری هایی که آرزو دارید تحت تاثیر قرار گیرند را جذب کنید.

با ادیت عکس فقط بهبود تصویر انجام نمی گیرد بلکه ترمیم عکس های قدیمی نیز بخشی از این مهارت ویژه محسوب می شود. زمانی که ویرایش حرفه ای عکس انجام می دهید باید تصورات خاص ناشی از فرهنگ های متفاوت را از ذهن خود بگذرانید.

ادیت عکس های پرتره نه تنها برای پرتره های شخصی بلکه برای استفاده در پروژه های تجاری مانند مد در مجلات و وب سایت های مدلینگ یا دیگر سایت های تجاری کاربرد دارد. هنگامی که این چنین عکس های پرتره ویرایش می شود، شما می توانید افزایش تصاعدی فروش را تضمین کنید.

ویرایش عکس همچنین برای بنگاه های خدمات املاک و مستغلات یا شرکت های کارگزاری املاک مفید است. جایی که می توانید با بالابردن جذابیت بصری تصاویر در وب سایت، مشتری های مناسب را جذب کرده و به فروش سریع ملک کمک کنید.

ادیت تصاویر مناسبت های خاص مانند عروسی، جشن تولد ، مراسم فارغ التحصیلی، سالگردها و ... می تواند به این رویداد ها احساس و جلوه بیشتر و یا حتی رنگ و شادابی دوچندانی ببخشد. با گذشت زمان، ویرایش عکس می تواند باعث ایجاد تصاویر جذاب تر و افزایش ماندگاری خاطرات شود.

در ویرایش عکس هیچ محدودیتی برای ایجاد تغیرات نیست. شما می توانید یک پسر را شبیه ستاره های هالیوود کنید. یک منظره ساده را با رنگ های بهشتی زنده و جوان کنید. هر رویدادی را با رنگ های غلیظ جذاب ترکنید. در نهایت می توانید عکس های قدیمی و سیاه و سفید خود را رنگی کنید و به علاوه اگر این گونه عکس ها آسیب دیده اند، به راحتی آنها را ترمیم کنید. ویرایش عکس می تواند هر تصویری را با رنگ و نشاط بیشتر به نمایش گذارد!

انواع مختلف ویرایش عکس
انواع مختلفی از ویرایش عکس وجود دارد. برخی ساده و برخی دیگر پیچیده تر هستند. به طور معمول می توانید تکنیک های ساده ویرایش عکس را به راحتی و به سرعت انجام دهید. تکنیک های پیچیده و ویرایش دیجیتال ممکن است نیاز به تجربه و تخصص بیشتر داشته باشد.

ویرایش ساده
کاهش نویزNoise reduction: صاف کردن تصویر ، معمولاً با کاهش اندازه پیکسل انجام می شود.

تراز سفیدی White balance: رنگ نور در تصویر.

کنتراست Contrast: کنتراست بالاتر باعث می شود رنگ تصویر قوی تر وگیراتر شود ، در حالی که در کنتراست پایین رنگ تصویر مسطح تر خواهد بود.

نوردهی Exposure: روشنایی عکس.

تصحیح لنز Lens correction: هرگونه مشکل در مورد لنز دوربین را برطرف می کند.

تنظیمات رنگ Color adjustments: تغییر رنگ یک یا چند عنصر موجود در عکس.

تغییر اندازه و برش Resizing and cropping: ابعاد تصویر را تنظیم می کند.

حذف پس زمینه Background removal: پس زمینه را از تصویر پاک می کند. (این اغلب برای عکاسی محصول با پس زمینه سفید استفاده می شود).

ویرایش پیشرفته
مسیرهای قطع Clipping paths: یک فرد یا شی را از تصویر استخراج می کند.

اصلاحات پرتره Portrait corrections: چهره افراد را در تصاویر ثابت می کند.

سایه و انعکاس Drop and reflection shadow: ایجاد یا تنظیم سایه ها.

جلوه های ویژه Special effects: این می تواند به معنای مجموعه ای از چیزها باشد، از انیمیشن گرفته تا اضافه کردن شرایط آب و هوایی مانند مه یا برف.

دوخت عکس Photo stitching: هنگامی که دو تصویر را در کنار هم قرار می دهیم باعث می شود تا به نظر برسد که عکس بدین شکل گرفته شده است.

ماسک و لایه ها Photo masking and Layers: فرآیند مخفی کردن و آشکار کردن قسمت های مشخص شده از یک تصویر.

ویرایش پیکسل و ویرایش پارامتری تصویر
ویرایش پیکسل
ویرایش پیکسل یا ویرایش سطح پیکسل زمانی است که شما یک تصویر را در سطح پیکسل تغییر می دهید. از آنجا که شما پیکسل ها را تغییر می دهید، باعث تغییر دائمی در تصویر می شود. به همین دلیل ویرایش پیکسل به عنوان یک ویرایش ویرانگر عکس در نظر گرفته می شود زیرا از بین بردن تغییرات و بازیابی به آسانی امکان پذیر نیست.

ویرایش پارامتری
ویرایش پارامتری تصویر، که گاهی به آن PIE گفته می شود، پیکسل های تصویر را تغییر نمی دهد. در عوض، این ویرایش به عنوان مجموعه ای از مراحل برای تحقق ظاهر نهایی عکس ثبت می گردد. بنابراین، این یک حالت غیر مخرب ویرایش عکس است. با این وجود، اجازه نمی دهد که همه نوع ویرایش ها بر روی عکس انجام پذیرد.

چند دلیل مهم برای ویرایش عکس
آیا می دانید هدف اصلی ویرایش عکس چیست؟ زیباتر کردن تصویر خام هدف اصلی ویرایش عکس است. اما دلایل بیشتری برای ویرایش عکس وجود دارد. در واقع ، بسته به هدف ما در استفاده از عکس، ادیت متفاوت خواهد بود.

روتوش عکس
روتوش عکس مهمترین و پرکاربردترین فرآیند برای ویرایش عکس است. روتوش عکس به طور عمده برای مدل، مد، عکس عروسی برای از بین بردن لکه ها ، آکنه ها ، لکه های پوستی ، چین و چروک و غیره استفاده می شود. از این طریق، عکاس می تواند زیبایی مدل خود را افزایش داده و آن را در مقابل همه جذاب تر کند. از طرف دیگر ، روتوش عکس می تواند از آرایش دیجیتالی برای بهبود رنگ و بافت پوست و همچنین رنگ لب، مو، ابرو و غیره استفاده کند و جذابیت برای مدل عکس را به ارمغان آورد.

روتوش عکس
روتوش عکس
برش یا حذف پس زمینه
همه ما می دانیم که ویرایش عکس برای حذف پس زمینه ضروری است. شما تلاش زیادی برای گرفتن چند عکس خوب کرده اید اما ممکن است از پس زمینه راضی نباشد. برای مثال وجود بسیاری از اشیاء غیر ضروری یا افراد در پس زمینه یک مشکل بزرگ است، اما می توانید پس زمینه را از عکس خود جدا کرده و زمینه دلخواه را به جای آن قرار دهید. تصاویر محصولات در دنیای تجارت الکترونیک عمدتاً به این روش تهیه می گردد.

حذف پس زمینه
حذف پس زمینه


اصلاح رنگ
این نوع ویرایش عکس برای اصلاح رنگ دراثر نورنامناسب مورد نیاز است. بعضی اوقات ممکن است رنگ های معمول به دلیل نور، محیط، پرسپکتیو و تنظیمات دوربین در زمان عکس گرفتن تغییر کند و ما می توانیم با استفاده از فتوشاپ این مشکل را حل کنیم. به علاوه، تکنیک های مختلف فتوشاپ مانندof gray adjustment، white balance، vibrant و color strength به رفع این مشکل کمک می کند. همان گونه که قبلاً ذکر شد، تصحیح رنگ برای عکاسی مد ، مدلینگ و غیره کاربرد دارد.

اصلاح رنگ
اصلاح رنگ
ماسک
برای از بین بردن زمینه از عکس مو، حیوانات، ژاکت خزدار، عروسک و پارچه نازک و خز و غیره، از ماسک استفاده می شود.

ماسک
ماسک
Ghost Mannequin or Neck Joint
انواع مختلفی از محصولات تجارتی از جمله لباس، جواهرات، کیف، کیف پول، دستبند، عینک آفتابی، حلقه و غیره نیاز به این نوع ویرایش دارند. در حین عکاسی از پوشاک یا جواهرات ، عکاس مجبور است از عروسک ها ، انسان یا مانکن برای جذابیت ظاهری استفاده کند، اما بعداً این پس زمینه ها باید حذف شوند زیرا این تصاویر خام نمی توانند انتظارات لازم برای جلب توجه مشتریان را فراهم کنند.

حذف مانکن
حذف مانکن
ایجاد سایه
ایجاد سایه برای محصول تجارتی بسیار مهم است. برای زیباتر کردن یک تصویر می توانید از تکنیک ایجاد سایه استفاده کنید. زمانی که می خواهید به محصول خود ظاهری منحصربه فرد بدهید، می توانید با ترکیب چندین سایه و ایجاد شکل سه بعدی در فتوشاپ به این ویژگی دست یابید. برای ایجاد ظاهر واقع بینانه در پوشاک یا دیگر اشیاء، از سایه روشن نیزاستفاده می شود. در تجارت، سایه برای جذاب تر شدن عکس های محصولات بسیار مفید خواهد بود.

ایجاد سایه
ایجاد سایه
ترمیم عکس قدیمی
بازسازی عکس فرایند بسیار مهم در ویرایش عکس است. با استفاده از ترمیم می توانید عکس های خیلی قدیمی را زیباتر کنید. گاهی اوقات تصاویر شخصی که به دلایل مختلف آسیب دیده اند می توانند با ویرایش در فتوشاپ بازیابی شوند. با این روش می توانید دوباره لحظه های شاد خود را بازسازی کنید. طراحان حرفه ای با دقت بسیار می توانند خراش ها، لکه ها و گرد و غبار موجود در عکس های قدیمی را از بین ببرند.

ترمیم عکس
ترمیم عکس
دستکاری تصویر
دستکاری تصویر نیز یک فرآیند بسیار مهم است. برای توسعه هر کسب و کار و همچنین بازاریابان برای برندسازی خود به انواع مختلفی از تصاویر جذاب و خیره کننده نیاز دارند. بازاریابان باید بازید وب سایت خود را به گونه ای افزایش دهند. به همین منظور، آنها در سایت های خود از تصاویر دستکاری شده و HD استفاده می کنند تا افراد بیشتری را جذب کنند. این کار توسط طراحان گرافیک و با استفاده از نرم افزار فتوشاپ انجام پذیراست.

فتومونتاژ
فتومونتاژ
ویرایش عکس در کنار خلاقیت، انعطاف پذیری بی انتهایی را برای شما فراهم می کند.

در پایان، عکسهایتان را ویرایش می کنید:

برای نمایش بهترین المان ها

برای افزایش کیفیت

برای افزودن سبک شخصی خود

برای ایجاد دید و تصور خود از عکس

برای اطمینان از اینکه عکسها در چاپ عالی خواهند بود و

برای اینکه افسانه ای به نظر برسید.
لینک کوتاه: inovaa.ir/b/11
ادیت عکاسی دیجیتال ویرایش ادیت عکس

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید!

ارسال دیدگاه
...
محمد یزدی
مهندسی پلیمر، فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

0 دیدگاه